Błąd (twoja przeglądarka nie obsługuje technologii flash).

Dlaczego warto założyć gaz w aucie?

Zalety korzystania z gazu LPG w samochodzie.
Wielu użytkowników samochodów decyduje się albo na zakup auta z zamontowaną już instalacją gazową albo też na własną rękę dokonuje takiej instalacji. W związku z tym coraz więcej samochodów jeżdżących po drogach zasilanych jest gazem LPG.
Sama zasada działania silnika samochodu pozostaje niezmienna. Chodzi tylko o to, że zamiast tradycyjnego paliwa, do silnika samochodu dostarczany jest gaz i to powoduje poruszanie się auta. Niemniej jednak sam zapłon auta następuje z użyciem pierwotnego paliwa, tak więc konieczne jest choć minimalne posiadanie w baku tego środka.
Podstawowym argumentem przekonującym do zainwestowania w instalację gazową jest wymiar ekonomiczny, a więc zaoszczędzone środki finansowe. Gaz, w porównaniu z innymi rodzajami paliwa samochodowego, jest najtańszy, a jego dostępność równie duża. Większość stacji benzynowych oferuje możliwość tankowania gazu LPG. Niemniej jednak owa oszczędność ekonomiczna pojawia się tylko wtedy, kiedy pokonujemy pojazdem znaczne ilości kilometrów w skali roku. Wówczas, różnica między kosztami paliwa, a kosztami montażu instalacji i jej dodatkowego serwisowania szybko wyrównuje się, a po pewnym czasie daje konkretne wymierne oszczędności. Moment, w którym pojawiają się oszczędności zależy zatem od poniesionych kosztów i przejechanych kilometrów. Warto to sprawdzić na przykładzie.
Przy założeniu, iż spalanie benzyny samochodu wynosi 5 l./100 km możemy łatwo przeliczyć, iż na trasie 300 km spalimy 15 l. benzyny. Jest to koszt rzędu 80 zł. Pokonując tą samą trasę na gazie spalimy 19,5 l. gazu, a więc będzie to koszt 49 zł. Biorąc zatem pod uwagę sam fakt kosztów związanych z zakupem odpowiedniego paliwa widać, że różnica jest diametralna.
Dodatkowym atutem instalacji gazowych jest fakt, iż nowoczesna technologia pozwala na zachowanie takiej samy mocy pojazdu. Wcześniejsze montaże gazu wiązały się z obniżeniem tempa jazdy auta. W chwili obecnej taka sytuacja już się nie zdarza.
Sama butla gazowa montowana jest w samochodach w miejscach nieużywanych. W chwili obecnej wielkości butli gazowych są zdecydowanie mniejsze, aniżeli wcześniej więc nie przeszkadzają w korzystaniu z bagażnika, czy nie zajmują miejsca wolnego w samochodzie. Najczęściej montowane są butle w miejscu koła zapasowego w aucie.
Instalacja gazowa na gaz LPG posiada spore zalety. Na dodatek, biorąc pod uwagę szybko rosnące ceny paliwa, a nawet ropy, warto zastanowić się, czy ta opcja nie stanie się koniecznym wyborem. Owe obawy prezentują również producenci samochodów, gdyż wielu z nich zdecydowało się na wprowadzenie do katalogu produktowego modeli z fabrycznie zamontowanymi instalacjami gazowymi, na gaz LPG.
Reasumując warto zauważyć, iż na rynku motoryzacyjnym znajduje się również bogata oferta pojazdów z instalacją gazową CNG. Jest on bardziej ekologiczny, aniżeli LPG, aczkolwiek na tym plusy się kończą. Mała ilość stacji proponujących taki asortyment sprawia, że zatankowanie pojazdu staje się koszmarem, a cena wzrosła tak bardzo, że nawet przewyższa koszty zakupu omawianego produktu.
Designed by Haiku Studio - tworzenie i pozycjonowanie stron WWW, Poznań 2008 dla